Samorządowy Kongres Trójmorza

Samorzadowy Kongres Trójmorza odbywał sie w Lubelskim Centrum Konferenycjnym w dniach 6 i 7 czerwca.

Podczas dwudniowego Samorządowego Kongresu Trójmorza przedstawiciele administracji rządowej, samorządowej oraz zagraniczni goście rozmawiali m.in. o współpracy transportowej, energetycznej i cyfryzacji. Głównym tematem była jednak sytuacja na Ukrainie.

Na wydarzenie do Lubelskiego Centrum Konferencyjnego, któremu towarzyszy Forum Gospodarcze, przyjechali przedstawiciele samorządów dwunastu państw członkowskich Inicjatywy Trójmorza. W tegorocznej, drugiej edycji wzięli udział również goście z Ukrainy. Kongres odbył się pod patronatem honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Oficjalnego otwarcia Samorządowego Kongresu Trójmorza dokonał Prezes Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej Mateusz Morawiecki.

Zrodzona w 2016 roku Inicjatywa Trójmorza służy wzmocnieniu współpracy społeczno-gospodarczej i naukowej oraz niwelowaniu różnic infrastrukturalnych regionów zlokalizowanych między Morzem Bałtyckim, Adriatyckim i Czarnym. Zgromadzonych na sali oraz on-line gości powitał Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, który nawiązał do historii powołania Sieci Trójmorza.
JaceK Sasin podkreślał jak trafna w kontekscie ostatnich wydarzeń geopolitycznych i gospodarczych okazała się ta inicjatywa. Państwa i regiony, które chcą ze sobą współpracować mają ogromny potencjał i mogą być dla pozostałej części Europy impulsem rozwoju. Mają wspólne doświadczenia historyczne, ambicje i plany.
Wicepremier Kowalczyk mówił o wsparciu Ukrainy przez Polskę i inne kraje z naszego regionu. Pomagamy w transporcie ukraińskiego zboża. Kwestia doraźnego i długofalowego wsparcia Ukrainy była wiodącym motywem Kongresu. Dyskusje pozwoliły określić nowe zadania dla krajów Trójmorza w kontekscie bieżącej sytuacji geopolitycznej.
Na tegoroczny Samorządowy Kongres Trójmorza zarejestrowało się ponad 1000 uczestników, w tym 900 do stacjonarnego udziału w wydarzeniu, zaś blisko 150 osób wybrało opcję on-line.
Lubelskie Centrum kKonferencyjne było współorganizatorem wydarzenia.

Więcej informacji o tegorocznej edycji na stronie www.congress.lubelskie.pl

bip
Zobacz Lubelskie Centrum Konferencyjne LCK w serwisie mojekonferencje.pl