Europejski Tydzień Innowacji – to pięciodniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem około tysiąca gości.  Program wydarzenia zbudowany jest wokół innowacji i inteligentnych specjalizacji. Rozwój współczesnej Europy opiera się właśnie na nich. To inteligentne specjalizacje wyróżniają poszczególne regiony UE i wskazują ich najmocniejsze strony.

– Biogospodarka i energetyka, administracja cyfrowa, a także e-zdrowie i przemysł 4.0 zdominowały ETI2017 – to nasze inteligentne specjalizacje. Na wydarzeniu zorganizowanym przez Lubelskie Centrum Konferencyjne chcemy pokazać dobre praktyki – z myślą
o szukających biznesowych inspiracji. ETI przyciąga m.in. firmy z tradycją, jak Ursus, który
z zniknął z rynku na wiele lat, by wrócić w wielkim stylu. Na początku roku podpisał kontrakt na dostawę maszyn rolniczych do Zambii wart 100 mln dol. A niedawno dotarła do nas wieść, że lubelski producent wygrał największy w Europie przetarg na dostawę autobusów elektrycznych – mówi Sławomir Sosnowski, Marszałek Województwa Lubelskiego.

Na wydarzeniu nie zabraknie również przykładów lubelskich firm z sukcesem współpracujących zarówno z administracją publiczną, jak i przedstawicielami nauki – takich jak Nexbio. To lubelski startup specjalizujący się w biogospodarce. Jego innowacyjne rozwiązanie pozwala na wczesnym etapie wykryć mikroorganizmy wywołujące choroby roślin. Ta firma zmienia rolnictwo Lubelszczyzny, a ma szanse na międzynarodowy sukces. Stoją za tym naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. W maju Nexbio pokonało 200 startupów z całego świata  zdobyło główną nagrodę na InfoShare Contest w Gdańsku. A w zeszłą sobotę otrzymaliśmy wiadomość, ze Nexbio zostało nominowane do do Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP.  

To tylko dwa z wielu przykładów i historii jakie usłyszeć będzie można na ETI. Udział w wydarzeniu potwierdzili przedstawiciele instytucji europejskich, administracji rządowej i samorządowej, rektorzy uczelni wyższych, instytuty badawcze oraz liczni przedsiębiorcy.

Wśród prelegentów wydarzenia znaleźli się m.in. dr Janusz Bryzek, określany czasem mianem „Ojca senosorów”, prezes i dyrektor generalnym Szczytu TSensors oraz prezesem w firmie eXo Imaging, Xabier Goeanga, szef nowo utworzonej jednostki ds. finansów, innowacji i wzrostu Wspólnego Centrum Badawczego (JRC) Komisji Europejskiej, prof. Krzysztof Izdebski, znanym na arenie międzynarodowej badacz, klinicysta i specjalista w dziedzinie patologii głosu i mowy czy Piotr Pietrzak,  Chief Technology Officer (CTO) at IBM Poland & Baltics

ETI to 24 sesje merytoryczne w 5 blokach tematycznych

  • Forum Bio-Energo – w programie m.in. dyskusje o roli biogospodarki i energetyki
    w kształtowaniu konkurencyjności regionów, przykłady innowacyjnych projektów
    z zakresu biotechnologii i energetyki.
  • Forum Cyfryzacji – cyberbieczeństwo i e-administracja, internet rzeczy czy rozwój mediów cyfrowych – zapraszamy do rozmów o perspektywach rozwoju gospodarki cyfrowej.
  • Debata miast i regionów województwa lubelskiego – to okazja do dyskusji i wymiany doświadczeń. To także szansa podsumowania wielu inicjatyw, które realizowane są wspólnie przez partnerów z wielu europejskich regionów.
  • Konferencja innowacje w medycynie – nowoczesne technologie zmieniają medycynę. Zaproszeni eksperci zaprezentują m.in. osiągniecia technologiczne  w zakresie wykorzystania robotyki, telemedycyny, fotoniki.
  • Giełda Starup –Lubelskie startupy są doskonałym przykładem tego jak skutecznie łączyć wiedzę doświadczonych przedsiębiorców, bazę naukową i nowe pomysły na biznes. Giełda Start-up to blok zapewniający nie tylko wymianę doświadczeń, ale także poszukiwanie dla innowacyjnych inicjatyw wsparcia w danym sektorze, mentorów oraz kontakt z Aniołami Biznesu.

Podczas pierwszej edycji ETI rozstrzygnięty zostanie również konkurs Young
& Innovative. Konkurs skierowany do przedsiębiorców, którzy prowadzą startupy oraz do osób, które myślą o wystartowaniu z własną firmą. 10 najlepszych przedsiębiorców przedstawi swoje startupy podczas Europejskiego Tygodnia Innowacji. Nagrodą w konkursie jest m.in. możliwość zdobycia nawet do 2 milionów zł. wejścia kapitałowego.

 

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Wystarczy zarejestrować się na stronie internetowej etilubelskie.pl