Bene Meritus Terrae Lublinensi to wydarzenie organizowane w tym roku już po raz trzynasty. Celem inicjatywy jest uhonorowanie osób szczególnie zasłużonych dla Lubelszczyzny w dziedzinach takich jak kultura, nauka, biznes czy działalność społeczna. Laureaci Bene Meritus to osoby mądre, szlachetne i godne naśladowania, co sprawia, że doskonale sprawdzają się w roli ambasadorów naszego regionu. Wyróżnienia są wręczane laureatom podczas uroczystej gali. Miejsce wydarzenia nie jest stałe, organizatorzy starają się co roku zaskoczyć  zaproszonych gości czymś nowym.

W tym roku gala Bene Meritus Terrae Lublinensi odbędzie się 7 grudnia w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.

Po  części oficjalnej zaplanowany jest występ artystyczny – monodram „Kontrabasista” w wykonaniu Krzysztofa Rogacewicza. Spektakl cieszy się bardzo dobrymi recenzjami, zdobył m.in. nagrodę na prestiżowym festiwalu United Solo w Nowym Jorku. W Lublinie zobaczymy go po raz pierwszy.

Nieodłączną częścią inicjatywy Bene Meritus jest także wydanie specjalnego kalendarza przygotowanego przez agencję Vena Art i drukarnię Intrograf. Motyw przewodni publikacji jest zawsze związany z naszym województwem, w roku 2018 jest to Lubelszczyzna z lotu ptaka. Zdjęcia na każdej z kart ukazują region z nietypowej perspektywy, pozwalają na dostrzeżenie szczegółów  niewidocznych na co dzień –  stąd tytuł kalendarza: „Z góry widać więcej”.